ARGEİST RAMA

RAMA (Repair And Maintenance Assistance), Argeist'in bakım ve onarım yardımcısı, endüstri 4.0 uygulamasıdır. Bakım ve onarımdan sorumlu personele iş akışları, fotoğraflar ve videolar ile yardımcı olur. Personele takip etmesi gereken iş akışı dijital bir ortamdan verildiği için kolay güncellenir, görsellerle zenginleştirilerek anlaşılması kolaylaştırılır, her adımın takip edilmesi sağlanarak güvenli ve kaliteli bir hizmet sağlanır. İş akışları içine iş güvenliği önlemleri de koyularak, iş güvenliği artırılır. İş akışına, QR kod okutma görevi eklenebilir. Böylece, makine veya konumlara QR kod yapıştırılarak, personelin doğru cihaz veya konumda olup olmadığı iş akışı içerisinde kontrol edilebilir. ERP yazılımları ile kolayca entegre edilir.
RAMA tercihe bağlı olarak akıllı telefon, tablet veya akıllı gözlükte; sesli komut veya dokunmatik arayüz üzerinden çalışabilmektedir.
Personel iş akışı içerisinde gerçekleştiremediği bir adım olduğu takdirde, konuda uzman personelle artırılmış gerçeklik destekli video görüşme gerçekleştirilebilir. Bu görüşmede uzmana, personelin gördükleri kamera aracılığıyla aktarılır. Uzman personel bu görüntülere çizim araçlarıyla çizim yapıp, personele göndererek anlatımı daha açıklayıcı hale getirir.
Bütün bu işlemler merkezi bir sistemde, vakitleriyle kayıt altına alınır. Böylece iş akışlarındaki hangi adımın ne kadar vakit aldığı, personel performansı gibi konularda istatistikler elde edilmiş olur.

Kullanılan artırılış gerçeklik gözlüklerinden örnek, Vuzix M-100

Kullanılan artırılış gerçeklik gözlüklerinden örnek, Vuzix M-100

Kazanımlar

Argeist RAMA bakım ve onarım süreçlerinde;

  • Zaman verimliliğini artırır,
  • İş kalitesini ve doğruluğunu artırır,
  • İzlenebilirlik ve takip edilebilirlik kazandırır,
  • İş güvenliğini artırır,
  • İş deneyimi ve eğitimi ihtiyacını azaltır.

Artırılmış gerçeklik destekli video görüşme olanağı sayesinde deneyimli ve uzman personeliniz, yurt içi ve yurt dışında gerektiği yere, anında yardımcı olabilir.